Lexikon A-F . . Lexikon G-M . . . Lexikon N-Z
NANOMÉTER
A fény hullámhosszának mértékegysége. A telített színek meghatározására is szolgál. Rövidítése: nm. 1 nm = 10 -9 m.
NAPFÉNY (Nappali fény) – daylight
A kifejezés a fény színére utal (5.500 K). A déli napsütés fényének színe, tiszta időben.
NEGATÍV KÉP – Invert
Olyan kép, amelyen a téma tónusai és színei a valósághoz képest fordítottak. A sötét részek világosak, a világos részek sötétek, és a színek is komplementerek.
OBJEKTÍV – Lens
A tárgyról valódi képet rajzoló optikai rendszer. A fényképészeti objektívek több optikai lencséből épülnek fel. Egyes objektívekben tükrök is találhatók.
OPTIKAI LENCSE –
Készülhet üvegből, műanyagból vagy más átlátszó anyagból. Funkciója, hogy a rajta áthaladó fénynyalábot eredeti útjából eltérítve, megtörve valamilyen optikai jelenséget hozzon létre. Ilyen optikai jelenség az éleslátás korrigálása (szemüveg) vagy a képrajzolás.
OBJEKTÍV ELCSÚSZTATÁSA – Shift
A térben távolodó szabályos alakú motívumok (pl. épületek) képe a fényképen eltorzul (perspektíva torzítás). Ez az objektívnek a szenzor síkjával párhuzamos elcsúsztatásával küszöbölhető ki (perspektíva korrekció). Ez csak a speciálisan erre a célra gyártott objektívekkel valósítható meg.
PENTAPRIZMA
Teljes nevén pentatetőél-prizma. A tükörreflexes fényképezőgépek mattüvegén a kép csak felülről látható és oldalfordított helyzetű. A pentaprizma egy üvegprizma, amelyet a mattüveg felett helyeznek el. Ez lehetővé teszi, hogy vízszintesen betekintve a valóságnak megfelelő oldalhelyzetű képet lássunk.
PERSPEKTÍVA – Perspective
Magyar szóval: térhatás. A síkfelületű képen látható olyan információ, amely a téma térbeli kiterjedésére utal. A perspektívahatás lehet kisebb vagy nagyobb, enyhébb vagy erősebb. Ez attól függ, hogy a kép szemlélője egy adott valós teret milyen mélységűnek érzékel a képen.
PERSPEKTÍVA TORZÍTÁS – Converging
A térben távolodó párhuzamos egyenesek a sík képen összetartanak. Ez a jelenség eltorzíthatja a lefényképezett tárgy alakját.
Lexikon A-F . . Lexikon G-M . . . Lexikon N-Z