Lexikon A-F . . Lexikon G-M . . . Lexikon N-Z
NANOMÉTER A fény hullámhosszának mértékegysége. A telített színek meghatározására is szolgál. Rövidítése: nm. 1 nm = 10 -9 m.
NAPFÉNY (Nappali fény) – daylight A kifejezés a fény színére utal (5.500 K). A déli napsütés fényének színe, tiszta időben.
NEGATÍV KÉP – Invert Olyan kép, amelyen a téma tónusai és színei a valósághoz képest fordítottak. A sötét részek világosak, a világos részek sötétek, és a színek is komplementerek.
OBJEKTÍV – Lens A tárgyról valódi képet rajzoló optikai rendszer. A fényképészeti objektívek több optikai lencséből épülnek fel. Egyes objektívekben tükrök is találhatók.
OPTIKAI LENCSE – Készülhet üvegből, műanyagból vagy más átlátszó anyagból. Funkciója, hogy a rajta áthaladó fénynyalábot eredeti útjából eltérítve, megtörve valamilyen optikai jelenséget hozzon létre. Ilyen optikai jelenség az éleslátás korrigálása (szemüveg) vagy a képrajzolás.
OBJEKTÍV ELCSÚSZTATÁSA – Shift A térben távolodó szabályos alakú motívumok (pl. épületek) képe a fényképen eltorzul (perspektíva torzítás). Ez az objektívnek a szenzor síkjával párhuzamos elcsúsztatásával küszöbölhető ki (perspektíva korrekció). Ez csak a speciálisan erre a célra gyártott objektívekkel valósítható meg.
PENTAPRIZMA Teljes nevén pentatetőél-prizma. A tükörreflexes fényképezőgépek mattüvegén a kép csak felülről látható és oldalfordított helyzetű. A pentaprizma egy üvegprizma, amelyet a mattüveg felett helyeznek el. Ez lehetővé teszi, hogy vízszintesen betekintve a valóságnak megfelelő oldalhelyzetű képet lássunk.
PERSPEKTÍVA – Perspective Magyar szóval: térhatás. A síkfelületű képen látható olyan információ, amely a téma térbeli kiterjedésére utal. A perspektívahatás lehet kisebb vagy nagyobb, enyhébb vagy erősebb. Ez attól függ, hogy a kép szemlélője egy adott valós teret milyen mélységűnek érzékel a képen.
PERSPEKTÍVA TORZÍTÁS – Converging A térben távolodó párhuzamos egyenesek a sík képen összetartanak. Ez a jelenség eltorzíthatja a lefényképezett tárgy alakját.
PERSPEKTÍVA TORZÍTÁS – Converging
A térben távolodó párhuzamos egyenesek a sík képen összetartanak. Ez a jelenség eltorzíthatja a lefényképezett tárgy alakját.
PERSPEKTÍVA KORREKCIÓ – Perspective correction
A felvétel készítésénél vagy az utómunkánál alkalmazott eljárás. Eredményeként a képen megszűnik a perspektívatorzítás
PROGRAM AUTOMATIKA
A megvilágítási automatika egyik formája (P). Ilyenkor mind a rekesznyílást mind pedig a megvilágítási időt a fényképezőgép állítja be. Ez előre megadott program szerint történik.
RAJZOLAT
Az objektívek által alkotott kép minőségére utaló kifejezés
REFLEXIÓ – Reflection
Az optikában: fény visszaverődése a felületekről.
REKESZ ÁLLÁS
A rekesz-beállító gyűrű valamilyen adott állása, beállítása.
REKESZNYÍLÁS (Relatív nyílás, blendenyílás)
Az objektívben a fényrekesz lamellái által le nem fedett lencsefelület. Ezen hatolnak keresztül a képalkotó fénysugarak. A rekesznyílás nagysága (felülete) befolyásolja a kirajzolt kép világosságát. A rekesznyílást a fényrekesz segítségével lehet szabályozni. (Lásd még: rekeszértékek)
REKESZÉRTÉK – Aperture value
A rekeszértékek az objektív fényáteresztő képességére utaló számok. A szabványos rekesz-szám sorozat: 1 -1,4 – 2 – 2,8 – 4 – 5,6 – 8 – 11 – 16 – 22 – 32. A kisebb számokkal jelölt rekeszértékeknél nagyobb az objektíven áthaladó fényáram, így a lencse által kirajzolt kép világosabb. A számsorban a kisebbtől a nagyobb számértékek felé haladva minden szomszédos érték felére csökkenti az objektíven átjutó fényt.
REKESZ ELŐVÁLASZTÁS – Aperture priority
A megvilágítási automatika egyik formája. Ilyenkor a rekeszértéket kézzel kell beállítani. Ehhez a fénymérő adatai alapján a fényképezőgép választ és állít be megvilágítási időt. Nevezik még időautomata módnak is.
REPRODUKCIÓ – Reproduction
Fényképekről, festményekről, rajzokról, iratokról és más sík felületekről készülő fénykép.
RGB SZÍNMÓD
R=red (vörös), G=green (zöld), B=blue (kék). A színek meghatározásának egyik módja. Ilyenkor a vörös, zöld és kék összetevők arányával definiáljuk a valós színt.
SEMLEGES SZÍN – Neutral color
A fehér a szürke és a fekete felületeket semleges színűeknek nevezzük. Ezek nem változtatják meg a rájuk eső fény színösszetételét.
SPEKTRUM
magyarul: színkép. A látható telített színek sora. (Pl. a szivárvány színei).
SPOT FÉNYMÉRÉS – Spot metering
Ennél a mérési módnál a fénymérés csak a képmező közepén vagy más részén egy megjelölt kis körben (átmérő: 3-5 mm) történik. A spot méréssel meghatározható a téma viszonylag kis részletének helyes expozíciója.
STÚDIÓVAKU
Fotóműtermekben használt nagy teljesítményű vakuberendezés.
SZÍNEZET – Hue
A valós színek egyik tulajdonsága. Lényegében a színjelleget határozza meg. A másik két tulajdonság a telítettség és a világosság.
SZÍNEGYENSÚLY – White balance
A színes fénykép jellemzésére használt kifejezés. A kép színegyensúlya akkor megfelelő, ha rajta lévő színek optimálisan megközelítik a lefényképezett motívum színét vagy a szemlélő elvárásait.
SZINKRONITÁS vaku)
A vakunak akkor kell villannia, amikor a zárszerkezet teljesen nyitva van. Így a fény a szenzor egész felületét éri. Szinkronitásról akkor beszélhetünk, ha ez a feltétel megvalósul.
SZINKRONIZÁLÁS
1. A zár nyitás és a vaku villanás egyidejűségének biztosítása. 2. Két vagy több vakukészülék egyidejű villanásának biztosítása.
SZÍN (VALÓS SZÍN)
A látható fény összetevőinek hullámhosszától és intenzitásától függő fiziológiai érzet. Ide tartozik minden ténylegesen létező felület vagy fény színe. Egy adott szín meghatározásához három adat szükséges. Ezek lehetnek például: a színezet (domináns hullámhossz), a telítettség (szürke tartalom) és a világosság.
SZÍNHELYESSÉG
A kép akkor tekinthető színhelyesnek, ha az ábrázolt motívum színei optimálisan megközelítik az eredetit, illetve megfelelnek elvárásainknak. Ilyenkor megfelelő a színegyensúly is.
SZÍNHŐMÉRSÉKLET – Color temperature
A fehér fény különböző színű fények keveréke. A fényforrások fénye nem azonos arányban tartalmazza az egyes színeket. Ezért fényük színe nem egyforma. A színhőmérséklet a fény színösszetételére utaló adat. Mértékegysége a Kelvin (K)
SZÍNSZŰRŐ – Color filter
Színes, fényáteresztő anyagból készült eszköz, amely rajta áthaladó fényből egyes színeket visszatart, másokat átenged. Ezzel megváltoztatja az áthaladó fény színösszetételét (spektrális energiaeloszlását).
SZÓRT FÉNY – Diffuse light
Nagy felületű fényforrásból érkező fény. A fénysugarak a felület minden pontjából a tér minden irányába szétszóródnak. Ilyenkor az árnyékok széle elmosódott.
SZÓRÓDÁSI KÖR
Az objektív képrajzolásával összefüggő kifejezés. A tárgy egy elméleti pontjából kiinduló fénysugarak az objektíven áthaladva a szenzoron nem egy pontba érkeznek meg. Az a felület, amire a fénysugarak szétterülnek, a szóródási kör. Élesre állított helyzetben a szóródási körök a legkisebbek, életlen leképzésnél nagyobbak.
Lexikon A-F . . Lexikon G-M . . . Lexikon N-Z