Útmutató magánkiadáshoz 1.
Ez a dolgozat azoknak szól, akik magánkiadásban szeretnének megjelentetni valamilyen nyomtatott médiumot. Jellemzően könyvet. Célom egy általános tájékoztatás. Nem foglalkozok a munka szakmai részleteivel. A fotózást, a képelőkészítést, a szöveggondozást, a tördelést és a nyomdai ügyintézést legjobb szakemberekre bízni. Minthogy ez egy fotós blog, a leírás valamilyen képes kiadványt vesz alapul. Ez lehet művészi fotóalbum, képeskönyv szöveggel, bármilyen ismeretterjesztő anyag, mesekönyv, de lehet irodalmi mű is. Ugyanígy kell eljárni a csak szöveges kiadványoknál is. Ezeknél azonban egyszerűbb a kivitelezés technikája.
A leírásnál egy képes, szöveges könyvet veszek alapul. Másféle terméknél bizonyos dolgok értelemszerűen elmaradnak.
Az első kérdés, hogy milyen célra készül a kiadvány. Lehet, hogy valaki csak azért készíti, hogy megajándékozza vele ismerőseit, tehát nem kerül eladásra. Ezt bárki megteheti. Ha azonban pénzért akarja árusítani a könyvet, akkor ahhoz számlaképes vállalkozónak kell lenni. Tevékenységi körében szerepelnie kell a könyvkiadásnak.
A kiadás munkafolyamatának vázlata időrendben:
– A szöveg elkészítése, előkészítése. Megírás, ellenőrzés, lektorálás, korrektúra.
– A nyers képek elkészítése. Fotózás, reprózás, szkennelés. méretezés, színbeállítás.
– A kötet formájának, terjedelmének, minőségének, példányszámának eldöntése.
– ISBN szám kérés.
– Megegyezés a terjesztővel. Példányszám, ár kialakítása.
– Vonalkód elkészítése.
– Nyomda megkeresése, egyeztetés. Nyomdatechnika, méretek, oldalszám, papírminőség, kiválasztása, példányszám eldöntése. Árajánlat kérése.
– Tördelés, grafikai tervezés. A tipográfia és az oldaltervek elkészítése. Ehhez szükségesek a nyomdával egyeztetett méret, betűtípus és oldalszám adatok.
– Képek színbeállításának véglegesítése a nyomdai paraméterek alapján.
– A tördelt anyag újabb ellenőrzése, korrektúra.
– Szerződés a nyomdával.
– A kész anyag átadása a nyomdának, próbanyomat (proof) készítése, ellenőrzése. A szükséges korrekciók elvégzése.
– A nyomás engedélyezése, szükség esetén ellenőrzése.
– Az elkészült kiadvány ellenőrzése, átvétele.
– Szerződés a könyvterjesztővel, szállítás.
– Terjesztés beindítása, promóció.
Vegyük figyelembe, hogy a terjesztésnek átadott könyveknél kötelező kívül az ár feltüntetése és vonalkód elhelyezése.
Alapvető kérdés a könyv példányszáma. Ez egyrészt a terjesztés módjától, a piaci viszonyoktól, másrészt a kiadó anyagi lehetőségeitől, a kockázat vállalásától függ. A példányszám határozza meg a nyomdatechnikát. Ebben két alapvető lehetőség van. A hagyományos offset nyomtatás nagyobb példányszámnál gazdaságos. Kisebb példányszámnál előnyösebb a digitális nyomda. Itt magasabb a darabonkénti ár, de kis példányszám is készülhet. Az összköltség fordulópontja aktuális áraktól függően valahol 500 és 1000 példány között van.
Offset
Mind a két technológiánál ívekre nyomtatnak. Ezekre 8 vagy 16 oldal kerül. Az íves offset nyomtatás jellegzetessége, hogy első lépésként el kell készíteni a nyomólemezeket. Minden ív egyik oldalához 4 lemezt. Tehát minden alapszínt külön lemezzel nyomnak. Ez úgy történik, hogy elhelyezik az adott ív négy lemezét a négy nyomóműben (szaknyelven werk). Behelyeznek annyi ívet a gép elején, amennyi a példányszám lesz. Néhány próba és beigazítás után beindítják a nyomdagépet. Ez felkapja az íveket, amik végigmennek a négy nyomóművön és kijönnek a másik végén. Ez viszonylag gyors folyamat, többezer példánynál is csak 20-30 perc. Aztán ugyanazt elvégzik az összes ív mindkét oldalával. Ez után még természetesen szükség van kötészetre is. Ez egy újabb művelet, ami általában máshol történik.
A nyomólemez elkészítése jelentős összeg. Ezt kis példányszámnál is ki kell fizetni. A darabszámtól csak a nyomás műveleti költsége függ, de az sem arányosan. Ezért kis példányszámnál nagyobb lesz az egy könyvre eső nyomdaköltség.
Digitális nyomtatás
Ez egészen más technika. Itt nem szükséges nyomólemez. A technológia hasonló a színes fénymásoláshoz. Minden könyv egyedi termékként kerül nyomtatásra. Ezért itt néhány darabot is készítenek. Nagyobb példányszámnál is lényegében azonos a darabonkénti ár. Mind a két technikánál digitális fájlt kell átadni a nyomdának. Ennek formátumát egyeztetni kell. Jellemzően ez PostScript vagy PDF.
A végtermék minősége mind a két módszernél alapvetően azonos. Kötészeti szempontból sincs köztük különbség. Ezért a két technika közötti választás leginkább kalkuláció kérdése.