Lexikon A-F . . Lexikon G – M . . Lexikon N-Z
Ebben a kislexikonban a leggyakoribb szakkifejezések leírásai találhatóak. Egyes kifejezéseknél kék színnel az angol megfelelőt is feltüntettem.
ALEXPOZÍCIÓ – Under exposure
Az optimálisnál sötétebb képet adó expozíció, amely már a képeredmény észrevehető romlását adja.
AUTOFÓKUSZ – Autofocus
Egyes fényképezőgépeknek, vagy vetítőknek az a tulajdonsága, hogy a leképzett képet egy vezérlő rendszer segítségével automatikusan élesre állítják.
ÁLLANDÓ FÉNY – Ambient light
A meglévő természetes fény, vagy a folyamatosan világító fényforrások fénye. A kifejezést a vaku rövid idejű felvillanásától való megkülönböztetésre használjuk.
ÁLLÓ KÉP – Portrait
Olyan kép, amelynek a függőleges oldala hosszabb, mint a vízszintes.
ÁTLAGOLÓ (integráló) FÉNYMÉRÉS
A TTL rendszerű fénymérés legegyszerűbb módja. A fénymérő átlagot képez a kép egész felületének világosság – értékeiből. Nagy fény-árnyék ellentéteket mutató témáknál gyakran hibás mérési eredményt ad.
ÁTNÉZETI KERESŐ, Newton kereső
Ez a fényképezőgép felső részébe épített kis optikai rendszer, távcső. Ezen keresztülnézve ellenőrizhető a képkivágás.
BEÁLLÍTOTT ÉLESSÉG – Focal point
Az a távolság, ahova az optikai élességet beállítottuk. A szenzor síkjától való távolság.
BEMOZDULÁS (felvételi) – Motion blur
Ez a jelenség a felvétel készítésekor alakulhat ki. Oka, hogy az exponálás közben a fényképezőgép vagy a téma elmozdul.
B MEGVILÁGÍTÁSI IDŐ Bulb
A megvilágítási időt erre az értékre állítva a zár addig marad nyitva, ameddig nyomjuk a kioldógombot
BAJONETT FOGLALAT – Bayonet mount
A cserélhető objektíves fényképezőgépek objektívjének általánosan használt rögzítési módja. A foglalat kialakítása gyártónként általában különböző. Így az egyik gyártó objektívje legtöbbször nem tehető rá más gyártmányú gépre
CMYK – CMYK mode
A nyomdaipar által használt színmegadás és szinmód. Ilyenkor a kékeszöld, bíbor , sárga és fekete színek arányával definiáljuk a valós színt. C=cian (kékeszökd), M=magenta (bíbor), Y=yellow (sárga). K=black (fekete)
CAMERA OBSCURA – Pinhol camera
Magyar kifejezéssel: lyukkamera. A fényképezőgép őse. Lehet egy helyiség vagy egy doboz. Lényege, hogy objektívet nem tartalmaz. A képet az egyik oldalán lévő kis lyuk rajzolja ki a szemközti felületre.
COMPUR ZÁR
Központi zár. A zárszerkezet az objektívben a lencsetagok között helyezkedik el. Előnye, hogy minden megvilágítási időhöz lehet a villanófényt használni. Régebben a középformátumú vagy nagy formátumú fényképezőgépekben használták. Ma ritka.
DERÍTŐFÉNY – Fill light
A motívum kevésbé megvilágított részére eső fény. Funkciója a sötét képrészlet világosítása, derítése.
DERÍTŐLAP – Reflector
A derítőlap egy nagy méretű fehér, ezüst vagy aranyszínű felület. Ezt úgy kell elhelyezni, hogy a róla visszaverődő fény az árnyékos témarészletre jusson.
DINAMIKA TARTOMÁNY Dinamic range
A fénykép különböző világosságú felületekből áll. Azt a világosság különbséget ami a még részleteket tartalmazó legsötétebb és legvilágosabb képrészlet között van, dinamika tartománynak nevezzük. Ezt fényértében (Fé) adjuk meg. Ez a tartomány a fényképezőgép szenzorától és a képfeldolgozó rendszerétől függ.
DIREKT FÉNYMÉRÉS
Más kifejezéssel a beeső fény mérése. A fénymérőt a téma mellé helyezve közvetlenül a megvilágító fény erősségét mérjük meg. Ilyenkor a műszer érzékelője elé diffúzort kell helyezni.
DUPLA KIHUZAT
Ilyenkor az objektív hátsó fősíkja a gyújtótávolság kétszeresére van a szenzor síkjától. Ebben az esetben valósul meg az 1:1 -es arányú leképzés.
DSLR – Digital Single Lens Reflex
A digitális tükörreflexes fényképezőgép. A digitális, egyobjektíves, tükörreflexes szavak angol megfelelőjéből képzett rövidítés.
ELEKTROMÁGNESES SUGÁRZÁSOK
A térben mágneses és elektromos térerősség váltakozásának formájában terjedő energiák. Például: rádióhullámok, infravörös sugárzás, látható fény, ultraibolya sugárzás, röngtensugarak.
ÉLESSÉG – Sharpening
Az élesség az optikai leképzés, a képalkotás minőségére utaló adat. Elméletileg akkor éles a kép, ha a téma egy pontjáról érkező fénysugarak a képfelület egy pontjában találkoznak. A gyakorlatban élesnek tekinthető a leképzés, ha a képalkotó fénysugarak szóródása a felületen 0,01 mm-nél nem nagyobb.
ÉLESSÉG CSAPDA
Az autófókuszos fényképezőgépek egyik lehetséges szolgáltatása. Működése: manuális üzemmódban beállítjuk az élességet egy adott távolságra. A gép akkor exponál, amikor egy motívum megjelenik az AF-mérőmezőben az élesség távolságában.
ÉLESSÉGÁLLÍTÁSI TARTOMÁNY – Focus range
Egy adott felvételi objektívnél az élesség beállítható legtávolabbi és legközelebbi távolsága közé eső szakasz.
ÉLESSÉG PRIORITÁS Focus priority
Az autófókuszos fényképezőgépek egyik üzemmódja. A kioldógomb teljes lenyomása után csak akkor exponál a gép, ha az élességet már beállította. A kioldógomb enyhe lenyomásakor az élesség beáll az AF-mezőben lévő motívumra. Ebben a helyzetben rögzítődik a gomb elengedéséig.
EXPONÁLÁS
Az a művelet, amikor a fényt a szenzorra engedjük.
EXPOZÍCIÓ – Exposure
Felvételi expozíció. A felvétel készítésekor a kép világosságát meghatározó hatások összessége. Mértékét az un. expozíciós adatokkal jellemezhetjük. Az általánosan használt expozíciós adatok az ISO érzékenység, a rekesznyílás és az expozíciós idő. (lásd még: fényérték)
EXPOZÍCIÓS FOKOZAT – F-stop
Akkor van egy fokozat külőnbség két expozíciós érték között, ha az egyiknél a fény hatása dupla vagy fele a másikhoz képest.
EXPOZÍCIÓ KOMPENZÁCIÓ – – Exposure compensation
A expozíciós automaták egyik kiegészítő funkciója. Ezzel szabályozni lehet, hogy a kép mennyivel legyen világosabb vagy sötétebb a fénymérő által beállított tónusnál
EXPOZÍCIÓ PRIORITÁS Exposure priority
Az automatikus élességállítás egyik formája. A kioldógomb enyhe lenyomásakor bekapcsolódik az autófókusz, és az élesség folyamatosan követi a mérőmezőben lévő téma mozgását. A kioldógomb teljes lenyomásakor a gép exponál, függetlenül az élesség beállításának mértékétől.
EXPOZÍCIÓS IDŐ (megvilágítási didő, záridő) – Shutter speed
Az az idő, ameddig az exponáláskor a fény a szenzor egy pontját éri.
EXPOZÍCIÓS SOROZAT – AE Bracketing
A fényképezőgép az automatika által beállított értékhez képest világosabb és sötétebb képeket is készít. A képek száma és az expozíciós eltérések beállíthatóak.
EVF Elektronikus kereső – Electronic ViewFinder
A keresőben egy kismonitor van. az ezen lévő képet látjuk. A monitoron különböző adatok is megjeleníthetőek.
FEDETTSÉG – Density
A fénykép szemmel érzékelt átlagos sötétségére vagy világosságára utaló szakkifejezés. A sötétebb képet nevezzük fedettebnek.
FEHÉREGYENSÚLY – White ballance
A fényképezőgép egyik beállítási paramétere. Ezzel igazítjuk a gép színkezelését a megvilágító fény színösszetételéhez.
FEKVŐ KÉP – Landscape
Olyan kép, amelynek a vízszintes oldala hosszabb, mint a függőleges.
FELBONTÓKÉPESSÉG (objektív)
Az objektívek egyik jellemzője. A felbontóképesség annál nagyobb, minél több még elkülöníthető fekete-fehér vonalpárt képes az objektív a szenzor felületének egy milliméterén belül kirajzolni.
FELBONTÓKÉPESSÉG (szenzor) – Resolution
A szenzor egyik fizikai tulajdonsága. Arra ad választ, hogy hány pixelből áll a szenzor által felfogott kép.
FÉNYSŰRŰSÉG
Lényegében a felület érzékelhető világossága. A felület által kisugárzott vagy visszavert fény erőssége a felület nagyságának arányában.
FÉNYERŐ – Maximum aperture
Az objektíven beállítható legnagyobb rekeszérték.
FÉNYMÉRÉS (Megvilágítás-mérés) –Light metering
Fénymérővel végzett művelet. Célja, hogy a szenzor optimális expozíciójához szükséges rekesz és idő párokat meghatározzuk.
A mérés módja lehet: – direkt (közvetlen vagy a beeső fény mérése) – indirekt (közvetett vagy a visszavert fény mérése)
FÉNYMÉRÉSI MÓD – Metering mode
Ez adja meg, hogy a fénymérő a képfelület melyik részét és milyen mértékben vegye figyelembe.
FÉNYMÉRŐ (Megvilágítás mérő)
A mai fénymérők elektronikus eszközök. Segítségükkel meghatározhatjuk az optimális expozícióhoz szükséges adatokat. A fénymérő lehet: – önálló kézi műszer – a fényképezőgépbe épített
FÉNYREKESZ, BLENDE – Aperture
A fényrekesz az objektív fényáteresztő (hasznos) átmérőjét szabályozó szerkezet. A korszerű fényrekeszek egymásra csúszó vékony fémlemezekből, lamellákból állnak.
FÉNYTÖRÉS
A fény homogén anyagban egyenes irányban terjed. Különböző optikai természetű agyagok határfelületein (ha nem merőlegesen érkezik) megváltoztatja haladásiirányát, megtörik.
FÉNYÉRTÉK – Exposure value
Az expozíciót a fényképezőgépen három számérték határozza meg. Ezek az érzékenységet, a rekesznyílást és a megvilágítási időt leíró számok. A fényérték egy számadattal jellemzi az expozíciót. Ez a szám annál nagyobb, minél erősebb fényben való fényképezéshez állítottuk be a fényképezőgépet. A fényérték minden egész számértéke kétszer akkora expozíciót (a szenzoron kétszeres fénymennyiséget) jelez, mint az egyel kisebb szám. A fényérték jelzése FÉ, LW vagy EV.
FŐFÉNY – Main light
A főfény a világítás jellegét meghatározó fény. (Nem mindig a legerősebb.)
FŐSÍK (HÁTSÓ)
A képrajzoló objektívekben az optikai tengelyre merőleges elméleti sík. Az objektívnek van első és hátsó fősíkja. A tengellyel párhuzamosan belépő fénysugár a lencséket elhagyva más szögben távozik. A hátsó fősík ott van, ahol a belépő és kilépő fénysugár meghosszabbításai metszik egymást.
FRONTLENCSE
A felvételi objektívek külső, a téma felé néző lencsetagja.
Lexikon A-F . . Lexikon G – M . . Lexikon N – Z